Perth and Kinross Sports Awards

The 27th Annual Perth & Kinross Sports Award, was held on Friday 16th March 2018 at Dewar's Centre Perth, with twelve category awards recognizing the achievements and contributions of individuals, clubs, coaches and volunteers throughout 2017. Over 150 guests attended the evening with Blairgowrie golfer Bradley Neil being announced as Sports Person of the Year for the second time.

Sports Person of the Year - Sponsored by Perthshire Advertiser

Young Male and Female Sports Person of the Year - Sponsored by Alison Wilson

George Mortimer Award for Lifetime Achievement -  Sponsored by Perth & Kinross Sports Council

Disability Sports Person of the Year - Sponsored by Small City, Big Personality

Volunteer of the Year - Sponsored by the Trophy Shop

Team of the Year - Sponsored by Springfield Properties

Official of the Year - Sponsored by Thornton's Solicitors

Young Coach of the Year - Sponsored by The Perth Card

Club of the Year - Sponsored by Steve Brown Electrical Ltd

Coach of the Year - Sponsored by Sprinterz

  • Group photograph of all the 2017 winners
    Group photograph of all the 2017 winners
  • Young Female of the year  Lilly Roy (gymnastics) with Sponsor Alison Wilson, and Guest Speaker Mark Beaumont.
    Young Female of the year  Lilly Roy (gymnastics) with Sponsor Alison Wilson, and Guest Speaker Mark Beaumont.
Roll of honour
2017
Bradley Neil
Golf
2016
Laura Muir
Athletics
2015
Stephen Milne
Swimming
2014
Bradley Neil
Golf
2013
Eve Muirhead
Curling
2012
Eilidh Child
Athletics
2011
Eve Muirhead
Curling
2010
Fiona Pennie
Canoeing
2009
Eve Muirhead
Curling
2008
Wallace Booth & Gavin Dear
Golf
2007
Graeme Connal
Curling
2006
Kevin McAlpine
Golf
2005
Glenn Campbell
Golf
2004
Morag MacLarty
Athletics
2003
Glenn Campbell
Golf
2002
Katriona Fairweather
Curling
2001
Robert Reid
Motor Rallying
2000
Fiona Pennie
Canoeing
1999
Warwick Smith & Peter Loudon
Curling
1998
Edith Barnes
Shooting
1997
Mike Hay
Curling
1996
Susan Fraser
Hockey
1995
Sandy Galletly
Swimming
1994
Aileen Travers (nee Nairn)
Badminton
1993
Sandy Galletly
Swimming
1992
David Knight
Athletics
1991
John McCutcheon
Body Building
1990
Paul McNally
Athletics